+90 5458161618
info@boksacademy.com
Boks, iki boksörün orta hakem gözetiminde birbirleri ile yumruk atarak; her puan alıcı bölgeye vurduklarında 1 puan aldıkları bir spordur.
Boks Nedir?

 Boks iki boksörün orta hakem gözetiminde birbirleri ile yumruk atarak; her puan alıcı bölgeye vurduklarında 1 puan aldıkları bir spordur. Belden aşağı sırta ve kafanın arkasına vurmak, boksörün kendi etrafında dönmesi, eldivenle avuç içi vurmak, ses çıkarmak bağırmak ve konuşmak, uyarı almasına neden olur,orta hakem üç kez ikaz ederse bir ihtar alınmasına ve boksörün 1 puanının silinmesine neden olur. Amatör boks müsabakasına çıkanlar 227 gr ağırlığında, profesyonel boks müsabakasına çıkanlar ise ağırlığı 170-283 gr arasında değişiklik gösteren boks eldivenler kullanırlar. Profesyonel boks müsabakasına çıkanlar sadece şort, amatör boks müsabakasına çıkanlar ise şort ve kırımız veya mavi atlet giyer. Hem amatör hem de profesyonel boks müsabakasına çıkanlar maçlarda dişlik ve kasık koruyucu kogi kullanırlar. Amatör boksörler ayrıca koruyucu başlık da olan kask takarlar. Büyük erkekler katagorisinde amatör boks müsabakasına çıkan boksörler aiba (dünya boks birliği) aldığı karar doğrultusunda artık koruyucu kask olmadan amatör boks müsabakalarına çıkmaya başladılar.

  Boks müsabakaları boks ringinde yapılır. Ring, dört sıra kalın ip ile çevrili ve yerden yüksekliği en az 91 cm en fazla 122 cm olan düz ve kare biçiminde bir alandır. Kalın ip veya halat aralıkları en az 40 cm olmalıdır. Ringte kırmızı, mavi ve tarafsız beyaz köşe olarak 4 köşe bulunur. Boksörlere ait oldukları mavi veya kırmızı  köşeden, orta hakem ve doktor ise hakem masasına yakın olan beyaz yani tarafsız köşeden ringe çıkmak zorundadırlar.

  Profesyonel boksta ringin büyüklüğü 5 m² olarak, amatör boksta ise en az 6 m²’ olarak uygulanmaktadır.. Boks maçlarında her iki sporcununda de aynı siklette ve kiloda olması gerekir.

Yorum
wapp.pngWhatsApp
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.