+90 5458161618
info@boksacademy.com
Boks eldiveninin standart ölçüleri 10 OZ dur.Antrenman eldiveni ve maç eldiveni olarak bu ölçüler değişiklik gösterebilir.
Boks Eldiveninin Ölçüleri Ne Olmalı

Amatör boks müsabakalarında boks eldiveninin ölçüleri 10 OZ dur. AİBA [Dünya Boks Konseyi] tarafından belirlenen standart, marka ve ölçülerde uluslararası boks müsabakalarında kullanılır.Profesyonel boks maçlarında ise 8 ve 10 OZ büyüklüğünde elidiven kullanılır. OZ boks eldiveninin ağırlığını ve büyüklüğünü temsil eden ölçü birimidir.

Amatör ve profesyonel boks antrenmanlarında boks eldiveninin büyük olması gerekir.Boks antrenmanlarında 16-18 veya 20 OZ eldiven kullanılır.Bu ölçülerde büyük eldiven kullanmanın anlamı rakibe vurulan darbelerde daha az hassasiyet vermesidir.Boks antrenmanlarında büyük eldiven kullanmanın bir diğer anlamı ise gramaj olarak ağır olmasıdır.Boks antrenmanlarında ağır olarak kullanılan ve bu duruma alışan kas gurupları maç eldivenleri giyildiğinde kollarda ve ellerde eldiven yokmuş hissi yaratır ve boksörün daha seri yumruk atmasına sebep olur.

Boks antrenmanlarında torba eldiveni olarakta tabir edilen eldivenler boksta kum torbalarını daha seri dövmeye interval ve çabukluk çalışmalarında yaptığınız boks antrenmanına  büyük katkı sağlar.Boks antrenmanlarında kullanılan kum torbası eldiveni maç eldivenlerine nazaran daha ince ve daha hafiftir.

Yorum
wapp.pngWhatsApp
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.