+90 5458161618
info@boksacademy.com
İnsanlık yararına yardımlaşmak için iki Kraliyet Donanması erkeği boks yapardı.İlk Modern boks İngiltere'de yapılmıştır.
Antik Çağda Boks Sporunun Başlangıcı

Boks, koruyucu eldiven giyen iki kişinin boks ringinde önceden belirlenmiş bir süre için birbirine yumruklar attığı bir dövüş sporudur.

Amatör boks, Olimpiyat Oyunları spordur ve çoğu uluslararası oyunda ortak bir fikstürde yer alır; aynı zamanda kendi Dünya Şampiyonası'na da sahiptir. Boks, hakemler tarafından raund denilen bir ila üç dakika aralıklarla denetlenir. Sonuç, rakibin hakem tarafından devam ettirilemeyeceğini düşündüğünde, bir kuralı bozmak için diskalifiye edildiğinde, havlu atarak istifa ettiğinde veya yarışmanın bitiminde hakemin puan kartlarına dayanarak kazanan veya kaybeden olarak telaffuz edilirse sonuç kararlaştırılır. Her iki boksörün hakemlerden eşit puanlar kazanması durumunda, mücadele berabere (profesyonel boks) olarak kabul edilir. Olimpiyat boksu sırasında, bir galibiyet durumunda bir galibinin ilan edilmesi gerektiği gerçeği nedeniyle hakimler, maçın en hak eden galibini seçmek için teknik kriterler kullanırlar.

İnsanlar tarihin öncesinden bu yana çıplak elle dövüşürken, organize bir spor olarak boks kökeninin kaynağı, antik Yunanlılar tarafından M.Ö. 688'de Olimpik bir oyun olarak kabul edildi. Boks 16 ve 18'inci yıllar arasında gelişti. Büyük ölçüde İngiltere'de, 19. yüzyılın ortalarında modern boks öncüleriyle, yeni bir başlangıçta İngiltere'de ve daha sonra Birleşik Devletler'de düzenlenen yüzyılın pruva savaşlarıyla mücadele etti.

Antik Yunan'dan Panathenaik bir amfora üzerinde, yaklaşık 336 B.C.'de boks sahnesi tasvir edildi.

Minik gençlerin boksu yapan bir resim, 1650'den itibaren Akrotiri freskosundan boks eldivenlerinin en eski belgeli kullanımı.

Boks betimlemesinin en eski örneği M.Ö. 3000 yıldan itibaren Irak'ta bir Sümer tarafından kaynaklanmaktadır. [2] M.Ö. 2. binyıldan sonraki tasvirler, Asur ve Babil'in Mezopotamya ülkelerinden ve Küçük Asya'dan gelen Hitit sanatındaki rölyeflerde görülür. Her türlü eldivenle ilk savaş için ilk kanıt Minoan Girit'te (M.Ö. 1650-1400) ve Pardus dağlarının boks heykellerini (M.Ö. 2000-1000) dikkate alırsak Sardunya'da bulunabilir. [2 ]]

Antik Yunan'da boks iyi gelişmiş bir spordur ve tutarlı bir popülaritedir. Olimpiyat açısından, ilk olarak 23. Olimpiyat, 688 B.C'de tanıtıldı. Boksörler, onları korumak için deri pantolonlarını ellerinin çevresine sarıyordu. Bir tanesi yenilgiyi kabul edinceye veya devam edene kadar savaşan boksörler yoktu. Ağırlık kategorileri kullanılmadı, yani ağır boks eldivenleri olma eğilimindeydi. Uygulanan boks stili, tipik olarak, sol kol, bir bekçi olarak yarı uzatılmış, ayrıca vurmak için ve gelişmiş bir sol bacak duruşu kullanıldı Öncelikle hedeflenen rakibin başıydı ve vücudun hedeflenmesinin ortak olduğunu öngören çok az kanıt var. [3]

Boks, Antik Roma'da popüler bir seyirci sporuydu. Savaşçıların rakiplerine karşı kendilerini koruyabilmesi için deri pantolonlarını yumruklarına sarıyorlardı. Sonunda sert deri kullanıldı ve at kılından yapılan boks eldiveni  bir silah haline geldi. Romalılar boks eldiveninde kullandıkları metal tırnakları bile çıkardılar, bu da daha sonra mırmex ("ekstremite delici") adı verilen daha sinsice bir silah oluşturdu.Dövüş olayları Roma Amfitiyatrosunda yapıldı. Boks'ların Roma formları, bu tür olaylarda bir araya gelen izleyicileri memnun etmek için sık sık ölümle savaştı. Bununla birlikte, özellikle daha sonraki zamanlarda, satın alınan köle ve eğitimli muharip sanatçılar değerli ürünlerdi ve hayatları dikkate alınmadan boks yaparak öldürülürdü. 

Yorum
wapp.pngWhatsApp
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.