+90 5458161618
info@boksacademy.com
Angola'nın 3-Yıldızlı teknik direktörü Enrique Carrion ülkesinin potansiyelini boks için yükseltmek ve Afrika Yılı için umutlarını sürdürüyor.
Afrika Boks Yılı İçin Küba'lı Boks Antrenörü

Küba doğumlu boks antrenörü Enrique Carrion, ülkedeki boksu yeniden şekillendirmeye ve yeni şampiyonların ve simgelerin büyüyebileceği koşulların yaratılmasına karar vererek 2013'te Angola'ya geldi. Dört yıl çalıştıktan sonra ve AIBA'nın Afrika Yıllığı programı ile Angola'nın Tokyo 2020'deki podyuma ulaşma ihtimalinden her zamankinden daha iyimser.

Kıtada boks etkinliğinin artması için Afrika Yılı girişimi ne kadar önemli?

Afrika Yılı için planlanan eylemleri uygulayarak boks dünyası, Kıta sporunu daha da geliştirmek için gelecekte yapılabilecek şeylerin daha net bir vizyonuna sahip olacak. Tüm yarışmalarımızda sonuçların tutarlılığı ve doğruluğu olabildiğince yüksek olmasını sağlamak için hakemlerin eğitime daha fazla yatırım yapmamız gerekir; aksi takdirde sporun diğer yönlerinde yapılan tüm zor işlere ters düşüyor.

Nasıl ve neden boks yapmaya başladın?

Ülkem olan Küba’da boks, en popüler spor dallarından biridir. İlk önce boks ile temasa geçtiğim andan itibaren aşık oldum ve bugün devam ediyorum. Benim için daha iyi bir spor yok.

Bir antrenör olarak boksörler için bir örnek olmalısın. Onlara öğretmeye çalıştığınız en önemli ders nedir?

Dikkat etmek! Her gün mutlaka eğitimlere katılıyorum. Disiplinli davranmaya ve görevlerime kendimi adamaya çalışıyorum. Sporcular her gün benden gördüklerini tam olarak yeniden yaratırsa, iyi sporcu olacağını düşünüyorum, çünkü bu sporun talep ettiği şeyleri yerine getirecekler ve bir başarı elde edilecekler.

Ülkenizdeki boks güncel durumu nedir?

Dört yıl öncesinden Angola'ya geldiğimden daha iyidir. Angola, 1980'deki Angola Boks Federasyonu'nun kuruluşundan bu yana tüm tarih boyunca ya bölgesel düzeyde ya da AFBC ya da AIBA yarışmasında hiçbir uluslararası yarışmaya katılmadı. Neyse ki, yenilikçi fikirlerle görevli yeni bir Federasyon Kurulu buldum ve 2013 yılından bu yana, Dünya Şampiyonalarında bile, Bölge 4 Şampiyonalarına, Afrika Şampiyonalarına düzenli olarak katıldık.

Dahası, 2013'ten bu yana düzenli olarak iç yarışmalara ev sahipliği yapıyor ve Ulusal Federasyon kurulu yeniden seçildi, bu nedenle iyi fikirlerin ve inisiyatiflerin Angolalı boksu başka bir düzeye götüreceğine daha da fazla güveniyorum. Uluslararası yarışmalarda zaten iyi sonuçlar aldık ve Afrika ve Dünya sıralamamız giderek daha da gelişti, bu nedenle burada spor için iyi bir zaman. Ay sonunda, kredibilitesimizi daha da artıran ve diğer önemli etkinliklere ev sahipliği yapmak için rekabet etmemizi sağlayacak Bölgeler Şampiyonalarını organize edeceğiz. Boksumuzu iyileştirmek için koşullar yaratıyoruz, ancak AIBA'nın desteği de paha biçilemez.

Afrika boks kahramanları kimlerdir?

Dürüst olmak gerekirse, burada gördüğüm, Afrika'nın birçok yetenekleri var ve Angola'da birçok yetenekli genç atlet var. Aynı seviyede kalmaya devam ederlerse, olimpiyatlarda yakında altın madalya alacağız, bu da kesin. Eğer koşullar doğruysa, Tokyo 2020'de Olimpiyat madalyası için Angola'da üretebilirim.

Hükümetin, ne yaptığımıza ilgi duymaya başlamasını gördüm. Afrika hükümetleri başarı ile ve yeni hedeflere ulaşarak ilgileniyor. Dürüst olmak gerekirse, Angola'nın Tokyo 2020'de madalya kazanacağına inanıyorum ve buna karşı çalışıyorum.

Afrika'da daha fazla antrenörü teşvik etmek için ne yapılabilir?

Afrika teknik direktörlerine, iyi teknik, pedagojik ve psikolojik eğitim yöntemleri sağlayarak ve AIBA teknik kurallarını uygulama konusundaki titizliğini ve disiplinini akıllarına alarak ve yeni kurallar çıktığı zaman daima güncelleştirerek teşvik edeceğiz.

Bir hafta önce Ulusal Boks Turnuvasını, bu ayın sonundaki Lubango Şehrindeki Zon 4 Afrika Şampiyonalarına katılmayı planladığım ekibi seçmek için düzenledik. Bir atlet, sakız kalkanının olmaması nedeniyle elendi ve antrenörü kararın haksız olduğunu söyledi. Bunun kurallarda açıkça öngörülmüş olduğunu açıkladım ve bu kurallara her zaman saygı gösterilmesi ve durumun sakinleşmesi çok önemlidir, ancak genç koçları bu şekilde doğru bilgiye göre düzenlememiz gerekiyor.

Yorum
wapp.pngWhatsApp
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.