+90 5458161618
info@boksacademy.com
BOKS, iki müsabık boksörün belli kurallar içinde, yumruklarını ve kollarını kullanarak yaptığı bir olimpik spordur. Boks maçlarıı ring ismi verilen, üç veya dört sıra halat diye tabir edline belirli ölçülerdeki kalın iplerle çevrili, yerden 90 ve110 cm yüksekte kare biçimin­de , tabanı düz ve yumuşak bir alanda hakem gözetiminde yapılır.
Bokstaki kurallar nelerdir

 

Boksdaki Kurallar ve Puanlama sistemi nasıldır

Bir boks maçı içerisinde  kazanabilmek için 3 ihtimal vardır:1. İhtimal;rakibin puan alıcı bölgelerine yumruk almadan yumruk vurarak 5 hakemden üçünün aynı anda puan butonuna basarak verdiği puanlarla galip gelmek 2. İhtimal; Rakibine indirici bir darbe vurulduğu ve rakip hakemin belirlediği belirli süre içerisinde yerden kalkamadığında knockout (nakavt) olur ve maç bu şekilde kazanılabilir,3. İhtimal ise; ringdeki orta  hakem veya müsabaka doktoru boksörün kendini savunamayacak durumda olduğuna karar verir  ve maç teknik nakavtla (tecnical knockout) kazanılabilir.

Orta hakemin sekize kadar sayma kuralı hakemin insiyatifindedir. Orta hakem sekize kadar saymaya başladığı andan itibaren bir boks müsabakası yeniden başlamaz, boksörlerin ikisi birden ringde ayakta kalsa bile hakem saymaya devam eder.Boks maçında rakibini yumruk darbesi ile yere düşüren boksör beyaz yani tarafsız köşede beklemek zorundadır.Hakem gonk çalsa dahi rakip yerden kalkana kadar saymaya devam etmek zorundadır.

Amatör boks müsabakaları büyükler kategorisinde  3 dakikadan 3 raunt.üzerinden oynanır.Amatör boksörün maç atleti giyme zorunluluğu vardır.Profesyonel boksta ise maçlar en fazla 3 dakikadan 12 raunt  oynanır.
Bir boks müsabakasındaki i önemli kuraldışı davranışlar (faul­ler) şu şekildedir: Belden aşağıya vurmak; bir elle vururken öbür elle rakibi tutmak; rakibi yerdeyken ya da yerden kalkıyorken vurmak; rakibi itmek, kafa, omuz ya da dizle vurmak; enseye vurmak. Avuç içi vurmak, arkayı dönmek, konuşmak, bağırmak, rakibin sırtına vurmak şeklinde sıralanabilir.

Amatör boks müsabakalarında puan alıcı bölgeler vardır.Bir boks maçında orta hakem ve 5 adet puan hakemi vardır.Boks maçı başlar başlamaz orta hakem kural dışı vuruşları ikaz eder ve maçı yönetir, yan hakemler ise puanlamaya karar verir.Beş hakemden üçü aynı anda mavi köşe butonuna veya kırmızı köşe butonuna bastığı an boksör bir puan almış olur.Kural dışı vurulan ve orta hakemin aynı hareketten dolayı 3 kez ikaz ettiği boksöre ihtar verilir ve 2 puan rakibine verilir.Bir boksör abondene yani grogi olduğu anda hakem 8e kadar sayar ve saydıran boksör hanesine 1 puan yazılır.Eldivenlerin beyaz yuvarlaklar içerisinde alındığı yerler puan alıcı yerlere net vuruşlar yapıldığı anda puan olarak kabul edilir.Boks müsabakalarındaki puan alıcı bölgeler boksörün belden yukarı tarafındaki ön yüzüdür.

Yorum
wapp.pngWhatsApp
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.