+90 5458161618
info@boksacademy.com
Boksta 3 çeşit yumruk vuruş vardır. Bunlar; direk vuruş, kroşe vuruşu ve aparkat vuruşudur.
Boksta yumruk teknikleri

 

1-Boksta direk yumruk nasıl atılır.

Boksta direk yumruk adından da anlaşılacağı gibi direk kolun dümdüz karşıya doğru açıldığı rakibe orta mesafe ve uzak mesafede atılan yumruklardır.

Boksta direk yumruk atarken dirseklerimizin kırık kalmamasına ve karşıya doğru dümdüz açılmasına dikkat etmeliyiz. Vücutla vurulan yumruklar genelde daha etkilidir. Kol gücü ile değil ayak ve vücudu kullanarak atılan yumruk hem kolunuzu yormaz hemde daha güçlü ve etkili bir vuruş yapmanızı sağlar.

Boksta ön yumruk ve arka yumruk diye tabir ettiğimiz yumruklar vardır. Ön yumruk rakibin boşluğunu arar ve onu kandırmaya yönelik fentler yapmayı sağlar. Arka yumruk ise indirici yumruklardır genelde güçlü ve sert bir şekilde vurulur.

2-Boksta kroşe yumruk nasıl vurulur

Boksta kroşe yumruk direk atılan yumruğa nazaran kavis alarak atılır. Genellikle rakibin kulağının arkasına, çenesinin ucuna ve kafatasının yanlarına doğru vurulur. Kolun çengel şeklinde 90 derece açı ile rakibe doğru vurulan yumruklardır.

Her yumrukta olduğu gibi kroşe yumruk vuruşunda da rakibe vururken kol gücü ile değil ayakları ve vücudumuzu kullanarak kroşe yumruğumuzu vurmalıyız. Kroşe yumruk vururken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur avuç içi vuruş yapılmamasıdır. Tarak kemikleri olarak tabir edilen ellerimizi yumruk yaptığımız zaman oluşan dört kemik ile vuruş yapılması gerekir.

3-Boksta aparkat yumruk nasıl vurulur

Boksta aparkat yumruk genellikle gövdeye vurulan yumruklardır. Aşağıdan yukarı doğru dirseklerimizi açmadan 90 derece açı ile kavisli bir şekilde atılır. Çeneye ve kafaya vurulan aparkat vuruşlarda yapılabilir. Aparkat yumruklar yakın dövüş mesafesinde vurulan yumruklardır. Rakibe olan mesafemiz uzak ise aparkat vuruş yapılamaz. Tarak kemikleri ile vurulmayan aparkat vuruşlar ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Her yumruk vuruşumuzda olduğu gibi tarak kemikleri ve dirsekleri açmadan bir yumruğu attığımız zaman diğeri çenemizde kalacak şekilde atmalıyız.

 

Yorum
wapp.pngWhatsApp
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.