+90 5458161618
info@boksacademy.com
Boksta ayak hareketleri ve dengeli duruş nasıl olmalı.
Boksta ayak hareketleri nasıl olmalı

 

Boksa başlayanlar için başlangıçta en önemli unsur ayaklardır. Yumruk mesafesini ayarlayacak, rakibe yakınlığı ve uzaklığı sağlayacak, yakın dövüş, ileri vuruş, geri vuruş, yanlara vuruş pozisyonları ayaklar yere sağlam ve dengeli basmadığı sürece yapılamaz. Boksta yumruk atmaktan daha önemli bir şey varsa oda ayak hareketleridir. Boksta direk yumruk, kroşe, ve aparkatlar herkesin vurabileceği yumruklarıdır. Önemli olan rakibe vurabilmek. Bu yumrukları vurabilmek için boksta ayaklar rakibe göre hareketlilik göstermelidir.

Başlangıçta izleyeceğimiz yol şu şekilde olmalıdır.             

1-Başlangıçta boksa başlayacak boksör adayının hangi elini ve hangi ayağını aktif olarak kullandığı sorulur.

2-Boksa başlayacak boksör adayı sağ elini kullanıyorsa düz gard sol elini kullanıyorsa ters gard olur.

3-Sağ elini kullanan boksör adayı sol ayak ve sol el önde gard pozisyonu alır. Sol elini kullanan boksör adayı ise sağ ayağı ve sağ eli önde durur.

4-Ayaklar omuz genişliğinde dengeli bir biçimde açılır. Parmak uçları ileri bakacak şekilde pozisyon alınır. Düz gard olduğumuzu düşünürsek sol ayak önde sağ ayak hemen sol ayağın topuk hizasında olacak şekilde pozisyon alır.

5-Ayaklar hareketlilik göstermeye başlar.15cm kadar sol ayak yavaş yavaş ileri hareket ederken sağ ayak sol ayağı geçmemek kaydı ile arkasından takip eder.

6-Boksta ayak duruşumuz oturmuş vaziyette şimdi ileri, geri, yanlara ve dairesel manevralar yapmaya başlayabiliriz. 

Yorum
wapp.pngWhatsApp
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.